Inspirováni zážitky podzimního zájezdu 2005 jsme se rozhodli založit občanské sdružení s hlavním zájem – Bretaň. Jak píše František Kožík v knize Bretaň – dcera oceánu: kdo tuto zemi navštíví, odjíždí s myšlenkou na návrat. Touze po Bretani podléhal nejen František Kožík, ale z Čechů třeba bratři Křičkové, malíři Jaroslav Čermák, Jan Zrzavý…- výčet jmen evropského a světového významu by byl velmi dlouhý. Naši skupinu k založení občanského sdružení vedla i skutečnost, že partnerské smlouvy s Bretaní má Jihočeský kraj, stejně jako České Budějovice s bretaňským městem Lorient. A že z praktického hlediska pro rozvíjení našich iniciativ můžeme pod hlavičkou sdružení žádat o granty.
Název Hortensia, typické bretaňské květiny, vymyslela ak. malířka Renata Štolbová.
15. 3. 2006 – registrace občanského sdružení Hortensia Ministerstvem vnitra ČR.
Projekt – výstavy „Z Čech až na konec světa“
Duben 2006 Komorní galerie u Schelů – výstava výtvarníků a fotografů „Z Čech až na konec světa“ I. část, inspirovaná cestou do Bretaně na podzim 2005
Duben 2006 kavárna Au Chat Noir Č. Budějovice – Štěpán Mikuláš Mareš, kresby a literární záznamy z cesty do Bretaně a Normandie
Květen 2006 poznávací cesta do Paříže a okolí
Září 2006 Komorní galerie u Schelů – výstava „Z Čech až na konec světa“ II. část
Listopad 2006 Galerie du Faouëdic Lorient (Bretaň) – výstava „Z Čech až na konec světa“ (220 děl) + poznávací zájezd po jižní části Bretaně.
Vernisáž výstavy výtvarníků o. s. Hortensia na radnici v Lorientu (Bretaň) v listopadu 2006 – zleva sochař Petr Schel, malíř Štěpán Mikuláš Mareš, Renata Štolbová, zpravodaj ČRo 1-Radiožurnál ve Francii Jan Šmíd, galeristka Alena Schelová, malíři Josef Synek a Miroslav Konrád, Sylva Smetanová a tlumočnice Dagmar Cepková. Vpředu sochy Petra Schela, v pozadí obrazy Miroslava Konráda.